<p>Mixed-Media Boxed Art Division 3 winners: Akiko Russell (1st place); Joanna Bandurska (2nd place); Hazel Dixon (3rd place)</p>

Mixed-Media Boxed Art Division 3 winners: Akiko Russell (1st place); Joanna Bandurska (2nd place); Hazel Dixon (3rd place)

<p>Fantasy Complete Look Division 3 winners: Hazel Dixon (UK) and Aigul Fritzke (Canada)</p>

Fantasy Complete Look Division 3 winners: Hazel Dixon (UK) and Aigul Fritzke (Canada)

<p>Joy of Nails With Bling! Division 3 winners: Lena Kurach (1st place); Hazel Dixon (2nd place); Joanna Bandurska (3rd place)</p>

Joy of Nails With Bling! Division 3 winners: Lena Kurach (1st place); Hazel Dixon (2nd place); Joanna Bandurska (3rd place)

<p>Judges Vitaly Solomonoff, Allie Baker, Jaime Schrabeck, Morgan Haile, Tammy Taylor, Trang Nguyen, Aigul Fritzke, Karen Dunn </p>

Judges Vitaly Solomonoff, Allie Baker, Jaime Schrabeck, Morgan Haile, Tammy Taylor, Trang Nguyen, Aigul Fritzke, Karen Dunn 

<p>Judges Jan Arnold, Lauren Wireman, Allie Baker, Cheryl Tibault, Trang Nguyen, Morgan Haile, Shelena Robinson, Vitaly Solomonoff, Beth Livesay, head judge Elaine Watson, and organizer Alex Fox</p>

Judges Jan Arnold, Lauren Wireman, Allie Baker, Cheryl Tibault, Trang Nguyen, Morgan Haile, Shelena Robinson, Vitaly Solomonoff, Beth Livesay, head judge Elaine Watson, and organizer Alex Fox

<p>Runway Nails, Division 3 winners: Jerilee Fair (1st), Hazel Dixon (2nd), RussAnna Dudley (3rd)</p>

Runway Nails, Division 3 winners: Jerilee Fair (1st), Hazel Dixon (2nd), RussAnna Dudley (3rd)

<p>Reality Nail Art, Division 3 winners: Joanna Bandurska (3rd), Hazel Dixon (2nd), and Jerilee Fair (1st)</p>

Reality Nail Art, Division 3 winners: Joanna Bandurska (3rd), Hazel Dixon (2nd), and Jerilee Fair (1st)

<p>Competitor Odette Guzman Fontanez  working away</p>

Competitor Odette Guzman Fontanez  working away

<p>Nailympia medals</p>

Nailympia medals

<p>Karen Dunn, Maisie Dunbar, and Alex Fox</p>

Karen Dunn, Maisie Dunbar, and Alex Fox

<p>Joy of Nails With Bling, Division 1 winners: Leon Sokreaksarmie Touch (1st), Megan Sainz (2nd), Jennifer Lynn Szarbo (3rd)</p>

Joy of Nails With Bling, Division 1 winners: Leon Sokreaksarmie Touch (1st), Megan Sainz (2nd), Jennifer Lynn Szarbo (3rd)

<p>Individual top scorer Hazel Dixon (far right) with organizer Alex Fox (center) and judge Jan Arnold (left)</p>

Individual top scorer Hazel Dixon (far right) with organizer Alex Fox (center) and judge Jan Arnold (left)

<p>Winner of Winners Division 3, Joanna Bandurska, with KUPA's Richard Hurter</p>

Winner of Winners Division 3, Joanna Bandurska, with KUPA's Richard Hurter

<p>Winner of winners, Division 2, Odette Guzman Fontanez with Richard Hurter</p>

Winner of winners, Division 2, Odette Guzman Fontanez with Richard Hurter

<p>Fantasy nails by Hazel Dixon</p>

Fantasy nails by Hazel Dixon

<p>Fantasy nails by Aigul Fritzke</p>

Fantasy nails by Aigul Fritzke

<p>Aigul Fritzke working on her fantasy set</p>

Aigul Fritzke working on her fantasy set

1/37
 
View all
<p>Mixed-Media Boxed Art Division 3 winners: Akiko Russell (1st place); Joanna Bandurska (2nd place); Hazel Dixon (3rd place)</p>
1/37
 
Slider

Mixed-Media Boxed Art Division 3 winners: Akiko Russell (1st place); Joanna Bandurska (2nd place); Hazel Dixon (3rd place)

2/37
 
Slider
<p>Fantasy Complete Look Division 3 winners: Hazel Dixon (UK) and Aigul Fritzke (Canada)</p>
3/37
 
Slider

Fantasy Complete Look Division 3 winners: Hazel Dixon (UK) and Aigul Fritzke (Canada)

4/37
 
Slider
<p>Joy of Nails With Bling! Division 3 winners: Lena Kurach (1st place); Hazel Dixon (2nd place); Joanna Bandurska (3rd place)</p>
5/37
 
Slider

Joy of Nails With Bling! Division 3 winners: Lena Kurach (1st place); Hazel Dixon (2nd place); Joanna Bandurska (3rd place)

6/37
 
Slider
7/37
 
Slider
<p>Judges Vitaly Solomonoff, Allie Baker, Jaime Schrabeck, Morgan Haile, Tammy Taylor, Trang Nguyen, Aigul Fritzke, Karen Dunn </p>
8/37
 
Slider

Judges Vitaly Solomonoff, Allie Baker, Jaime Schrabeck, Morgan Haile, Tammy Taylor, Trang Nguyen, Aigul Fritzke, Karen Dunn 

<p>Judges Jan Arnold, Lauren Wireman, Allie Baker, Cheryl Tibault, Trang Nguyen, Morgan Haile, Shelena Robinson, Vitaly Solomonoff, Beth Livesay, head judge Elaine Watson, and organizer Alex Fox</p>
9/37
 
Slider

Judges Jan Arnold, Lauren Wireman, Allie Baker, Cheryl Tibault, Trang Nguyen, Morgan Haile, Shelena Robinson, Vitaly Solomonoff, Beth Livesay, head judge Elaine Watson, and organizer Alex Fox

10/37
 
Slider
11/37
 
Slider
<p>Runway Nails, Division 3 winners: Jerilee Fair (1st), Hazel Dixon (2nd), RussAnna Dudley (3rd)</p>
12/37
 
Slider

Runway Nails, Division 3 winners: Jerilee Fair (1st), Hazel Dixon (2nd), RussAnna Dudley (3rd)

<p>Reality Nail Art, Division 3 winners: Joanna Bandurska (3rd), Hazel Dixon (2nd), and Jerilee Fair (1st)</p>
13/37
 
Slider

Reality Nail Art, Division 3 winners: Joanna Bandurska (3rd), Hazel Dixon (2nd), and Jerilee Fair (1st)

<p>Competitor Odette Guzman Fontanez  working away</p>
14/37
 
Slider

Competitor Odette Guzman Fontanez  working away

15/37
 
Slider
<p>Nailympia medals</p>
16/37
 
Slider

Nailympia medals

<p>Karen Dunn, Maisie Dunbar, and Alex Fox</p>
17/37
 
Slider

Karen Dunn, Maisie Dunbar, and Alex Fox

18/37
 
Slider
19/37
 
Slider
<p>Joy of Nails With Bling, Division 1 winners: Leon Sokreaksarmie Touch (1st), Megan Sainz (2nd), Jennifer Lynn Szarbo (3rd)</p>
20/37
 
Slider

Joy of Nails With Bling, Division 1 winners: Leon Sokreaksarmie Touch (1st), Megan Sainz (2nd), Jennifer Lynn Szarbo (3rd)

21/37
 
Slider
22/37
 
Slider
<p>Individual top scorer Hazel Dixon (far right) with organizer Alex Fox (center) and judge Jan Arnold (left)</p>
23/37
 
Slider

Individual top scorer Hazel Dixon (far right) with organizer Alex Fox (center) and judge Jan Arnold (left)

24/37
 
Slider
25/37
 
Slider
26/37
 
Slider
27/37
 
Slider
28/37
 
Slider
29/37
 
Slider
30/37
 
Slider
<p>Winner of Winners Division 3, Joanna Bandurska, with KUPA's Richard Hurter</p>
31/37
 
Slider

Winner of Winners Division 3, Joanna Bandurska, with KUPA's Richard Hurter

<p>Winner of winners, Division 2, Odette Guzman Fontanez with Richard Hurter</p>
32/37
 
Slider

Winner of winners, Division 2, Odette Guzman Fontanez with Richard Hurter

<p>Fantasy nails by Hazel Dixon</p>
33/37
 
Slider

Fantasy nails by Hazel Dixon

<p>Fantasy nails by Aigul Fritzke</p>
34/37
 
Slider

Fantasy nails by Aigul Fritzke

35/37
 
Slider
<p>Aigul Fritzke working on her fantasy set</p>
36/37
 
Slider

Aigul Fritzke working on her fantasy set

37/37
 
Slider

Premiere Orlando hosted the first Orlando edition of Nailympia, sponsored by CND, Kupa Inc and Light Elegance. Powered by Scratch magazine, the competition saw around 30 nailists take to the floor across two days on the 2-3 June. UK tech, Hazel Dixon, scooped the Highest Scoring Individual accolade before announcing her retirement from competitions.

Click here for more photos from Premiere Orlando.